Aktualności

Bankowcy na 4 Pieszej Pielgrzymce z Rzeszowa do Lwowa

    W dniu 25.06.2012 r. z kościoła św. Krzyża w Rzeszowie wyruszyła już 4 Piesza Pielgrzymka z Rzeszowa do Lwowa. Pielgrzymi przez 6 dni pielgrzymowali w słocie i upale do Katedry Lwowskiej, do czczonej tam Matki Bożej Ślicznej Gwiazdy Miasta Lwowa. Dnia 30.06.2012 r. IV Piesza Pielgrzymka z Rzeszowa dotarła do Lwowa.



Pielgrzymów na drogę wyprawił Ks. Bp Kazimierz Górny, po uroczystej Mszy św. celebrowanej w kościele św. Krzyża w Rzeszowie, przy którym gromadzi się Duszpasterstwo Kresowiaków. Pożegnanie pielgrzymów odbyło się na palcu przed świętokrzyską świątynią. Rzeszów żegnał pielgrzymów deszczem. Ale pielgrzymi ochoczo pod wodzą Ks. Prałata Władysława Jagustyna, ruszyli w drogę odprowadzani przez Księży Biskupów w kierunku Słociny, gdzie powstała Piesza Pielgrzymka do Lwowa i pierwsze dwa razy wyruszała właśnie z Parafii św. Rocha. Trasa wiodła drogami Podkarpacia do Medyki, gdzie pielgrzymi w środę przekroczyli granicę polsko-ukraińską. Dzięki życzliwości Straży Granicznej odprawa odbyła się sprawnie. A potem drogami Ukrainy podążali do Miasta Lwowa. Granice Miasta przekroczyli w sobotę rano i ulica Stryjską przeszli do Centrum Lwowa, a potem na Cmentarz Łyczakowski. Na ulicy Stryjskiej do Pielgrzymów dołączyła się grupa pielgrzymów z Rzeszowa, która przybyła autokarami w sobotę. Pierwszym punktem we Lwowie było nabożeństwo Drogi krzyżowej na Cmentarzu Łyczakowskim oraz na Cmentarzu Orląt. Na Cmentarzu Orląt pamiątkowe zdjęcie i jeszcze nawiedzenie grobów znakomitych Polaków tam pochowanych, Marii Konopnickiej, Stanisława Bełzy czy Ordona. Po lekkim posiłku pielgrzymim ulicą łyczakowską przeszliśmy do kościoła OO. Bernardynów we Lwowie, który dziś jest świątynią grecko-katolicką. Tam uczestniczyliśmy we Msz św. ku czci św. Jana z Dukli celebrowanej pod przewodnictwem Ks. Abpa Mieczysława Mokrzyckiego, Metropolitę Lwowskiego. Mogliśmy bowiem uczestniczyć w historycznym wydarzeniu przekazania relikwii św. Jana z Dukli dla Archidiecezji Lwowskiej przez OO. Bernardynów z Dukli. Msza św. w tym kościele miała symboliczne znaczenie, bowiem, tam, w tym klasztorze, św. Jan pracował i tam spoczęły jego doczesne szczątki, które w czasie wojny zostały przewiezione do Rzeszowa, a dziś spoczywają w klasztorze w Dukli. Po Mszy św. oprawionej przepięknym śpiewem chóru lwowskiego i chóru z Dukli, przeszliśmy w uroczystej procesji z relikwiami św. Jana z Dukli, głównymi ulicami Lwowa do Katedry Lwowskiej. Po nabożeństwie powitania Patrona Miasta Lwowa przez Ks. Abpa Mieczysława Mokrzyckiego mogliśmy osobiście ucałować relikwie. Potem Ks. Arcybiskup zaprosił nas na uroczyste nabożeństwo zakończenia naszej pielgrzymi i zawierzenia Ślicznej Gwieździe Miasta Lwowa. Pielgrzymi ofiarowali Matce Bożej bukiet czerwonych róż, zaś Księdzu Arcybiskupowi potężny bochen chleba, przygotowany przez rzeszowskich rzemieślników i piekarzy. Chleb wręczyli najmłodsi pielgrzymi, którzy do Lwowa przeszli pieszo. Chleb otrzymał także proboszcz lwowskiej Katedry Ks. Kan. Jan Nykiel. A potem jeszcze wspólne pamiątkowe zdjęcie i chwila na prywatną modlitwę przed cudownym Obrazem.

            Pielgrzymi zachwyceni byli ogromną gościnnością zgotowaną nie tylko w Polsce, ale i na Ukrainie. Wszyscy chcieli jak najgościnniej przyjąć pielgrzymów. Pielgrzymów przyjmowali nie tylko katolicy obrządku łacińskiego, ale i greko-katolicy i prawosławni. Pielgrzymi na Ukrainie budzili zdziwienie, zainteresowanie, i wielu Ukraińców zastanawiało się czy na przyszły rok nie wyruszyć razem z nami, jak to już w tym roku uczyniło kilka osób.

            W pielgrzymce szło 130 osób. 50 uczestników to pielgrzymi z różnych części Polski. Kilka osób z Ukrainy dołączyło do pielgrzymki w Sudowej Wiszni i pielgrzymowali już do samego Lwowa. Do Pielgrzymów Pieszych dojechała w sobotę grupa 70 osób z Rzeszowa. Przez jeden dzień, na terenie Archidiecezji Przemyskiej z pielgrzymami szedł Ks. Bp Adam Szal z Przemyśla. Pielgrzymom służyli kapłani: Ks. Stanisław Słowik, Ks. Eugeniusz Królik i Ks. Janusz Kurasz. Pielgrzymowały pieszo także 3 siostry zakonne.


Zdjęcia z pielgrzymki można zobaczyć na stronie www.bankowcy.rzeszow.opoka.org.pl w zakładce Galeria zdjęć.


Zobacz zdjęcia także tutaj

Fot. Ks. Janusz Sądel